Skip to content

Turkický festival jara 20.04.2019


Dne 20.04.2019 v ruském středisku vědy a kultury se uskutečnil Turkický festival jara, akci pořádal spolek KITAP – Turkická a Tatarská Asociace v Praze,  cílem je inspirovat lidi poznávat jinou kulturu cizinců žijících v Praze. Festival navštívilo kolem 100 návštěvníků, většina z nich jsou Češi, a to i když se ve stejný den v Čechách slavily Velikonoce. 


“KITAP” v Turkických jazycích znamená “KNIHA”, a je symbolické – kultura a tradice každého národa jsou jako nová kniha k poznání. V Praze již od roku 2012 ukazujeme rozmanitost kultury Turkických národů, kterou rádi poznávají nejen Češi! Turkici nejsou jen Turci, jsou to i Tataři, Kazaši, Kyrgyzové, Uzbeci, Ázerbájdžánci a další! Spolek byl založen Tatarkami… to ne, že by se omáčky sešly a založily spolek… jsou též představitelky Tatarského národu. I když se většinou, Čech udělá legraci „ty jsi Tatarka? Já jsem kečup!“, jsme rádi, že i přes takové žerty, nenáročně, lidé poznávají jinou kulturu.
Festivalu se zúčastnili představitele (nejen) Turkických národů, žijící v Čechách. Tato akce je věnována spojení jarních svátků Navruz a Sabantuj – jarní festival nebo festival jara.  Novruz je svátkem jarní rovnodenností dle slunečního kalendáře – 21. března. Slaví se jako příchod jara, nový rok. A i nadále ve mnoha státech jako Irán, nebo turkické státy jako Turecko, Azerbajdžán, Kazachstán a další se slaví na státní úrovni. “Nowruz překračuje hranice států, náboženské rozdíly a jiné rozdíly, aby sjednotil společností s vazby dobré vůle. Takový společný cíl pomáhá lidstvu zvednout v ten okamžik dějin.” Generální tajemník OSN Ban Ki-moon. Navíc, Novruz má společné rysy s Velikonocemi, dokonce i ve stejné dny, tak se dá srovnat, čím se liší a jak se slaví „Velikonoce a Nový rok“ dohromady.
Sabantuj slaví většinou Tataři, a také znamená příchod jara a začátek sezony výsevu, doslovně saban – výsev, tuj – svátek.

Tomáš Boukal, Český etnolog, který strávil 8 let na Altaji, a zkoumal původní obyvatelstvo Altaje a Sibiři na festivalu se svou manželkou Světlanou zahrál tradiční turkické písně. Byly i Kyrgyzské tance a taneční workshop Turkického tance v podání Gulsary Bekbagyshevou. Byly i Turecké tance. Zazněla jak Turecká, tak i Tatarská a Ázerbájdžánská hudba. Elmira Lyapina zahrála klavírní skladby předních skladatelů – Tatarského Rustama Yakhina a Ázerbájdžánského Vagifa Mustafazadeho. Kromě toho, o turkických státech povídaly Nargiza Anesh (o Uzbekistánu) a Karolína Gibalová (o Ázerbádžánu a oslavě Novruzu v ulících Baku) ve svých cestovatelských mini přednáškách. Zajímavou paralelu mezi Ázerbájdžánským básníkem Nasimi a Českým Janem Husem provedla Ázerbájdžánská spisovatelka a básnířka Leyla Begim skrz svou divadelní hru, a jejím doplněním byla báseň Nasimi v podání Yuliky Nuriyeve. Solistka Pražské opery Tatarského původu Tahira Menazhdinova povídala o zvláštnostech turkického zpěvu a uvedla svou mezinárodní vokální soutěži Vissi D’Arte pro začínající operní zpěváky.
Následovali různé workshopy jak pro děti, tak I dospělé. Například, “poznejme turkický původ slova v běžné řeči”, věděli jsteže slovanské slovo “Slovo” má turkický původ, a pochází od slova “Sülaü”(mluvit)?
Festival moderovala Dania Altynbaeva. 
Děkujeme všem účastníkům festivalu, Asel Akmatalieve za prezentaci Kyrgyzstanu, Olegu Krylovu za natočení videa, Albertu Arslanovovi za foto a spolupráce, a v neposlední řádě Ruskému středisku vědy a kultury za možnost uspořádat festival v jejich prostorách. 


No comments yet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

SidebarComments (0)