Skip to content

KITAP z.s. – Proč to děláme?

Nás se často ptají –  proč to děláte? proč jste založili tento spolek KITAP ? Přece nejste za to placeni?
Ano, když odpovídáme – že nejsme za to placeni, že nemáme jiné finanční zdroje, než vlastní kapsy, lidí jsou šokováni. 
A proč to vlastně děláme?…
… mnoho let se lidé snaží si vzájemně porozumět, pochopit a poznat myšlenky jeden druhého, a mluvit jedním jazykem (vzpomeňte si na Babylonskou věž)… Učíme se jazyky, dějiny, kulturu, snažíme se nosit stejné oblečení (kdo přece nezná džíny?) … Posloucháme stejnou hudbu, snažíme se o to sdílet s každým… Díváme se na filmy, a snažíme se napodobit uviděnému… Snažíme se přiblížit navzájem – veškeré integrační procesy, co pozorujete kolem sebe.. (jak v této souvislosti nezmínit Evropskou Unii, Africkou Unii, nebo dokonce i bývalý Sovětský svaz?)…Není-li to skvělé, byt sjednoceným? Být spolu? Sdílet společné hodnoty a blaho?…A je to vůbec možné? Nebo je to jen utopie?
Na druhé straně, vzpomeňme si na Orwellův ‘1984’, nebo na Bradburyho  Fahrenheit 451 , Zamyatinovo “My” – autoři ukázali jiný pohled na chápáni rovnosti, býtí stejnými… Šedé oděvy, tmavá budoucnost, smutné tváře.. 

Zeptáte se, ale přece neměli bychom v naši demokratické společnosti být rovní a stejní? Malá poznámka: měli bychom být rovní a stejní ve svých právech a povinnostech, jinak jsme různí! Naše hodnoty nikdy nebudou stejné a společní, naše kultura a tradice je vždy založeny na něčem jiném, naše vnímání blaha zavisí na naši mentalitě. UNESCO – Vzdělávací, Věděcká a Kulturní Organizace OSN – prohlašuje nutnost udržení světového kulturního nasledí, dědictví na globální úrovni. Mottem EU – “jednota v rozmanitosti” se směřuje celá společnost. Existuje spousta regionálních organizací, které se snaží zachránit kulturní dědictví, bohatství tradic a specifik jednotlivých národů. 


My, KITAP, se snažíme s Vámi podělit o Tatarskou a Turkickou kulturu, ukázat Vám jasnost Turkických národů, abychom zahájili interkulturní dialog, abychom sdíleli navzájem společně hodnoty, a to: úctu, toleranci, a inspiraci pro budoucnost. My jsme různí, však v v něčem jsme stejní – jsme lidé. Milujeme, nenávidíme, smějeme se, plačíme, proklínáme, sympatizujeme, učíme se. Tím, že všímáme kulturní rozdíly – rozvíjíme se, zlepšujeme se. 

Tak proč to děláme? Chceme, abychom všichni z nás byly moudřejší, chytřejší, jasnější, rozvinutější, a inspirováni k míru, porozumění a budoucnosti.  
Přijďte na naši akce, zapojte se do nich, staňte se součástí, a učte se z Knihy, nebo jak Turkici říkají z KITAP… 

No comments yet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

SidebarComments (0)